Історія створення

Національний меморіальний комплекс «Висота маршала І.С.Конєва» розташований в одному з мальовничих місць Слобожанщини –  на висоті 197,3 (Харченковій горі) поблизу селища Солоницівка Дергачівського району Харківської області. У далекому серпні 1943 р. на цій висоті знаходився спільний спостережний пункт командувача Степового фронту генерал-полковника І.С.Конєва та командувача 53-ї армії того ж фронту генерал-майора І.М.Манагарова. Звідси здійснювалося оперативне керівництво радянськими військами в ході запеклих боїв завершального етапу битви на Курській дузі – Бєлгородсько-Харківської наступальної операції. Саме з цієї пам’ятної висоти 22.08.1943 р. було віддано наказ про нічний штурм Харкова, який завершився остаточним визволенням багатостраждального міста. У повоєнні роки висота 197,3  отримала в місцевих жителів неофіційну назву «Висота Конєва» або «Гірка Конєва». 09.05.1965 р. тут вперше відбувся мітинг громадськості, присвячений 20-річчю Перемоги над нацистами в Другій світовій війні. З цього часу висота 197,3 стає традиційним місцем проведення обласних заходів з нагоди Дня перемоги та Дня визволення м. Харкова. 1968 р. було встановлено пам’ятний знак з червоного граніту.

За ініціативи жителів Харківщини  та за проектом скульптора Д.Г.Сови та архітектора М.П.Краснолобова в 1979-1980 рр. на висоті 197,3 було споруджено Пам’ятний Знак, який символізував собою командний пункт.

Рішенням Харківського облвиконкому від 12.01.1981 №13 об’єкту було надано статус пам’ятки історії місцевого значення з внесенням до Державного реєстру пам’яток археології, історії та монументального мистецтва м. Харкова й Харківської області як «Пам’ятного місця командного пункту І.С. Конєва, командуючого Степовим фронтом» (смт Солоницівка, 2 км на північ від селища, на висоті 197,3; охоронний № 1663). 2003 р. на висоті було розпочато масштабну реконструкцію з метою створення Меморіального комплексу «Висота маршала І.С.Конєва». І чергу реконструкції за проектом заслуженого архітектора України П.Г.Чечельницького та О.В.Ткаченко було завершено в серпні 2003 р. Цього ж року силами Південної залізниці на території меморіального комплексу споруджено каплицю Івана Воїна та приміщення охорони. ІІ черга реконструкції передбачала спорудження у 2004-2005 рр. музею «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років» з необхідним комплексом комунікацій та під’їзних шляхів, облаштування відкритих майданчиків з бойовою технікою та загальний благоустрій території. 2003 р. було оголошено конкурс на кращий архітектурний проект будівлі музею меморіального комплексу, переможцем якого визнано ТОВ «Інститут Харківпроект» (автори –  О.О.Мальшинська, Д.О.Тарасенко, О.В.Ткаченко, П.Г. Чечельницький). Музей «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років» було урочисто відкрито 23.08.2005 р. Він став першим та єдиним на Харківщині закладом музейного типу, будівля якого споруджена за спеціальним проектом, що відповідає умовам експонування та охорони предметів Державної частини музейного фонду України, а  втілення принципів безбар’єрної архітектури дає можливість вільного відвідування музею людьми з обмеженими фізичними можливостями.